II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu
ul. Szkolna 5, 62-800 Kalisz
Telefon: (62) 767 66 57
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Inspektor ochrony danych:
Katarzyna Bednarek
3. IB DP Year 1
4. IB DP Year 2
5. School Documents
6. CAS
a. CAS Handbook
Od roku 2014 w naszej szkole prowadzimy oddziały międzynarodowe. Przed uczniem takiej klasy otwierają się nowe możliwości:
- Informacja o programie (>>zobacz<<)
- Prezentacja o IB (>>zobacz<<)
Oferta edukacyjna na rok szkolny 2024/2025 (>>zobacz<<)
Terminarz rekrutacji (>>zobacz<<)
Warto być u nas bo:
W dniu 19 listopada 2024 r. miał miejsce zorganizowany przez p. Karola Przybyłę w naszym liceum Dzień z Instytutem Pamięci Narodowej w ramach którego, przeprowadzono wykład „Polskie Siły Zbrojne w czasie II wojny światowej”, a następnie odbyły się warsztaty historyczne oparte na grywalizacji.
Podczas wspomnianego wykładu, w którym uczestniczyły klasy: 2a, 3a, 3b1, uczniowie poznali genezę powstania Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, będących regularnymi formacjami wojskowymi, stanowiącymi część Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Były one organizowane od jesieni 1939 r. poza granicami kraju, na podstawie sojuszniczych umów wojskowych zawartych z Francją i Wielką Brytanią. Po klęsce wrześniowej umowy te zostały rozszerzone, gdyż władze Rzeczypospolitej, pomimo konieczności opuszczenia kraju, postanowiły kontynuować walkę w oparciu o sojuszników. W styczniu 1940 r. premier rządu sformowanego na uchodźctwie i Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski zawarł porozumienie z rządem Francji o formowaniu Armii Polskiej mającej liczyć 85 000 żołnierzy. Uczestnicy wykładu dowiedzieli się, że w skład Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie wchodziły wszystkie rodzaje sił zbrojnych, w tym także Siły Powietrzne i Marynarka Wojenna. Co więcej lotnicy i marynarze byli jednymi z pierwszych żołnierzy, którzy znaleźli się na terytorium sojuszników Francji i Wielkiej Brytanii.
Następnie uczniowie zostali zapoznani ze szlakiem bojowym najważniejszych jednostek Polskich Sił Zbrojnych oraz najbardziej znaczącymi dokonaniami polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej, takich jak: 1. Dywizja Grenadierów walczących m.in. pod Lagarde, 2. Dywizji Strzelców Pieszych broniących wzgórz Clos du Doubs, 10. Brygadzie Kawalerii, czy Samodzielnej Brygadzie Strzelców Podhalańskich, walczącej pod Narwikiem. I jak przebiegały dalsze wojenne losy polskich żołnierzy, ewakuowanych po upadku Francji do Wielkiej Brytanii, w tym lotników, którzy walcząc w składzie polskich dywizjonów 302. i 303. oraz w dywizjonach brytyjskich, walnie przyczynili się do odparcia niemieckiego uderzenia lotniczego na Wyspy Brytyjskie.
Po wykładzie, uczniowie z klasy 2a wzięli udział w warsztatach na zasadzie grywalizacji z wykorzystaniem gry edukacyjnej „First to Fight. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie 1939-1945”, dzięki której mogli utrwalić wiadomości, które były zaprezentowane w trakcie wykładu. Gra została opracowana przez historyków z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi. Jej tytuł nawiązuje do znanego plakatu z okresu II wojny światowej „Poland First to Fight”.