II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu
ul. Szkolna 5, 62-800 Kalisz
Telefon: (62) 767 66 57
Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Inspektor ochrony danych:
Katarzyna Bednarek
3. IB DP Year 1
4. IB DP Year 2
5. School Documents
6. CAS
a. CAS Handbook
Od roku 2014 w naszej szkole prowadzimy oddziały międzynarodowe. Przed uczniem takiej klasy otwierają się nowe możliwości:
- Informacja o programie (>>zobacz<<)
- Prezentacja o IB (>>zobacz<<)
Oferta edukacyjna na rok szkolny 2024/2025 (>>zobacz<<)
Terminarz rekrutacji (>>zobacz<<)
Warto być u nas bo:
Od kilku lat w naszej szkole istnieją klasy z maturą międzynarodową. Uczniowie klas IB wszechstronnie się rozwijają.
Matura międzynarodowa (International Baccalaureate Diploma Programme) – to dwuletni program nauczania na poziomie liceum ogólnokształcącego, realizowany w całości w języku angielskim i zakończony egzaminem maturalnym.
Program International Baccalaureate Diploma pozwala uczniom uzyskać prestiżowy dyplom rozpoznawalny i uznawany przez jednostki szkolnictwa wyższego na całym świecie.
Podstawowe cele matury międzynarodowej pozwalają uczniom na:
Program matury międzynarodowej
Dwuletni program matury międzynarodowej opiera się na sześciu różnych dziedzinach tematycznych, spośród których uczeń wybiera interesujące go przedmioty. W ramach programu uczeń realizuje ponadto trzy obowiązkowe komponenty programu:
Przystępując do programu uczeń wybiera po jednym przedmiocie z sześciu grup określając poziom ich trudności: rozszerzony (HL) lub podstawowy (SL). Każdy uczeń zobowiązany jest do wyboru trzech przedmiotów na poziomie rozszerzonym oraz trzech przedmiotów na poziomie podstawowym.
Grupa 1: Literatura w języku ojczystym – nauka dotycząca literatury napisanej w ojczystym języku ucznia, a także obejmująca wybór literatury światowej. Realizacja programu w ramach pierwszej grupy wykształca u uczniów umiejętność własnej oceny poznanych dzieł literackich, krytyki literackiej oraz właściwego formułowania wypowiedzi w formie pisemnej i ustnej. Uczniowie analizują wybrane utwory literatury światowej oraz polskiej.
Grupa 2: Język obcy – celem jest zachęcenie uczniów do rozumienia innej kultury poprzez naukę języka. W nauce języka nowożytnego kładziony jest akcent na nabywanie coraz większych kompetencji językowych oraz umiejętność użycia języka w różnych sytuacjach oraz dla różnych celów.
Grupa 3: Nauki społeczne. Celem jest rozwijanie u uczniów zdolności rozróżniania, analizowania oraz oceniania teorii i koncepcji odnoszących się do natury jednostek oraz społeczeństw, a także ich aktywności.
Grupa 4: Nauki eksperymantalne. Każda z dziedzin powinna wyposażyć ucznia w teoretyczną i praktyczną wiedzę dotyczącą metod i technik naukowych. Stosując w praktyce metody naukowe uczniowie będą rozwijać zdolności analizowania, oceny oraz syntezy naukowych informacji.
Grupa 5: Nauki matematyczne. W ramach zajęć uczniowie poszerzają swoją wiedzę na temat koncepcji i zasad matematycznych, rozwijają zdolność logicznego myślenia, a także poznają systemy informatyczne.
Grupa 6: Sztuka. Wybór przedmiotów z szóstej grupy nie jest obowiązkowy.
Przedmioty do wyboru w II LO (oferta na rok szkolny 2023/2024
Zajęcia z przedmiotu Polish A Literature odbywają się w języku polskim, natomiast zajęcia z innych przedmiotów (oprócz języka hiszpańskiego) odbywają się tylko w języku angielskim.
Uwaga! Utworzenie grup z niektórych przedmiotów, może być uzależnione od liczby chętnych.